Obraz 290

OBIEKTY

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rajczy to trzy obiekty :

Obiekt  1 – Rajcza Nickulina,

Obiekt nr 2 – Soblówka,

Obiekt nr 3 – Rycerka.

Nasze placówki zapewniają warunki do realizacji zadań dydaktycznych oraz aktywnego wypoczynku.

OBIEKT 1 Nickulina

Schronisko całoroczne funkcjonujące od 1975r. Położone jest w dzielnicy Rajczy zwanej Nickulina, otoczonej ramionami Suchej Góry (1040m.) i Lipowskiej (1324m).

BAZA NOCLEGOWA:

24 miejsca noclegowe. Pokoje wieloosobowe z łóżkami piętrowymi.  Świetlica z rzutnikiem, tablica multimedialna i telewizorem. Wi – Fi. Łazienki ogólnodostępne.

pokój 1 – 6 miejsc
pokój 2 – 6 miejsc
pokój 4 – 10 miejsc
pokój 3 – 2 miejsca

WYŻYWIENIE:

Kuchnia samoobsługowa i aneks kuchenny, wyposażone w naczynia, jadalnia. Grill, miejsce na ognisko, kije do kiełbasek. Zadaszona wiata ze stołami i ławami. Możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, bądź obiadów lub obiadokolacji.

REKREACJA:

Boisko trawiaste do siatkówki.
Duży ogrodzony ogród doskonale nadający się na zabawy w plenerze. Uroku dodają okazałe lipy.  Zimą warunki doliny Nickuliny sprzyjają organizowaniu kuligów.

TURYSTYKA:

W bezpośrednim sąsiedztwie biegnie żółty szlak prowadzący na Halę Lipowską i Rysiankę (3:30h). Szlak niezwykle urokliwy, biegnący szeregiem hal co sprawia, że uważany jest za jeden z najpiękniejszych widokowo szlaków w Beskidzie Żywieckim. Z Rajczy biegnie szlak niebieski przez Suchą Górę na Halę Boraczą (2:30h). Okoliczny teren to również ciekawe trasy spacerowe i rowerowe.

 

DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA:

Możliwość dojechania samochodem lub BUSem – ogrodzony parking. Dla autokarów parking 300 m od obiektu.
Dworzec PKP Rajcza – 3,5 km, przystanek PKP Rajcza Centrum – 3,5 km, przystanek PKS Rajcza – Nickulina – 2,5 km.

OBIEKT 2 Soblówka

Schronisko całoroczne funkcjonujące od 2009r. Usytuowane jest w dolinie w górnej części miejscowości, otoczonej ramionami Muńcoła, Rycerzowej, Oszastu i Smerekowa cechujących się wybitnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.

BAZA NOCLEGOWA:

24  miejsca noclegowe Pokoje wieloosobowe z łóżkami piętrowymi. Świetlica z rzutnikiem, tablica multimedialna i telewizorem. Wi – Fi. Łazienki ogólnodostępne.

parter
pokój 1 – 7 miejsc
pokój 2 – 10 miejsc
pokój 3 – 3 miejsca
pokój 4 – 4 miejsca

WYŻYWIENIE:

Aneks kuchenny, wyposażony w naczynia, jadalnia. Grill, miejsce na ognisko, kije do kiełbasek. Zadaszona wiata ze stołami i ławami. Możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, obiadów lub obiadokolacji.

REKREACJA:

Boisko trawiaste do piłki siatkowej i nożnej. Zewnętrzny stół do tenisa stołowego. Położenie schroniska umożliwia organizowanie kuligów, wycieczek rowerowych oraz licznych spacerów wzdłuż potoków (Cichego, Urwisko) i miejscowych polan (Słonkówka, Smreków, Młynarzowa, Podgrapy, Królowa, Hutyrowa, Ślikówka, Petkówka, Kiełbasówka, Szczytkówka, Berno).

TURYSTYKA:

Z Soblówki (spod schroniska) ruszają następujące szlaki turystyczne: czarny na Rycerzową (1:30h), zielony na Przełęcz Przysłop (1:30 h), niebieski do Rycerek przez Przełącz Kotarz (2:30h) . Przez centrum miejscowości przechodzi żółty szlak z Krawcowego Wierchu przez Rycerzową (ze Soblówki 1:45h) pokierowany dalej na Przełęcz Przysłop (0:30h z Rycerzowej). Z przełęczy Przysłop na Rycerzową żółtym szlakiem pójdziemy ok 1 h.

 

DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA:

Możliwość dojechania samochodem, BUS-em, autokarem – parking . Dworzec PKP Rajcza – 15 km, przystanek PKP Rajcza Centrum – 13 km. Przystanek PKS Soblówka – 100 m.

budynek Rycerka


OBIEKT 3
Rycerka

Schronisko całoroczne, funkcjonujące od 2006r. Położone w końcowej części doliny Rycerki Górnej, zwanej Kolonią. Dolina otoczona jest ramionami gór wchodzących w skład tzw. “Worka Raczańskiego”, cechującego się wybitymi walorami przyrodniczymi i krajoznawczymi.

BAZA NOCLEGOWA:

49 miejsc noclegowych w pokojach 2,4,5,6 osobowych.   Świetlica z rzutnikiem, tablica multimedialna i telewizorem. Wi – Fi. Łazienki ogólnodostępne.

WYŻYWIENIE:

Kuchnia samoobsługowa wyposażona w naczynia i sprzęt potrzebny do przygotowania posiłku, jadalnia, aneks kuchenny przy świetlicy, miejsce na ognisko, grill, zadaszona wiata ze stołami i ławami. Możliwość zamówienia całodziennego wyżywienia, bądź obiadu lub obiadokolacji.

REKREACJA:

Boisko trawiaste do piłki siatkowej. Urozmaicone trasy spacerowe leśnymi ścieżkami i dolinami potoków. (Rycerka, Racza, Śrubita, Ciapków i Plaskurówka). Wšskie i zacienione doliny stwarzają idealne warunki zimowe na kuligi.

TURYSTYKA:

W sąsiedztwie schroniska (1 km) biorą początek szlaki turystyczne: zielony wyprowadzający na Przegibek (1:30h), żółty na Wielką Raczę (1:45h). Oba szlaki łączą się z granicznym czerwonym szlakiem “Worka Raczańskiego”, co daje możliwość przejścia  pętlą (ok. 6:30h) terenu o wybitnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. W pobliżu SSM bierze początek również spacerowy szlak czerwony na Bendoszkę (1:30h), górę z krzyżem milenijnym

DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA:

Do Schroniska można dojechać samochodem, BUS-em, autokarem – parking. Przystanek PKS Rycerka Górna Kolonia – 200 m. Stacja PKP Rycerka 10 km. Stacja PKP Rajcza Centrum 15 km.